SIA „Dobeles Balss mediji” izdevējsabiedrības

Reģ. Nr. 50103305231

IK “Ghostwriter PR”

Reģ. Nr. 41202031948

Redakcijas ētikas kodekss

(pieņemts 2024. gada 7. jūnijā)

I daļa. Vispārējie principi

SIA „Dobeles Balss mediji” Redakcija ir neatkarīga un nepārstāv nevienu politisko vai ekonomisko spēku, tai skaitā – SIA “Dobeles Balss mediji” vadību vai tā dalībniekus, īpašniekus vai sponsorus.

Žurnālista (-tes) pienākums ir aizstāvēt vārda un preses brīvību. Žurnālistam (-tei) un ikvienam (-ai) redakcijas darbiniekam (-cei) jāpārstāv tikai sabiedrības intereses un tiesības zināt patiesību par notikumiem, kas tai šķiet nozīmīgi un interesanti.

Žurnālists (-te) nepakļaujas nekādai ietekmei ierobežot brīvu informācijas sniegšanu.

Ētikas kodeksa pārkāpums ir arī darba līguma pārkāpums.

Ētikas kodeksa pārkāpumus izskata speciāli sasaukta ētikas komisija, kurā ietilpst Izdevējsabiedrības valdes loceklis, galvenais redaktors un pieaicināts pārstāvis no profesionālās arodbiedrības “Latvijas Žurnālistu savienība”.

II daļa. Žurnālista (-tes) objektivitāte

Patiesība ir mūsu galvenais mērķis.

Žurnālistam (-tei) ir pienākums būt neatkarīgam (-ai) (par jebkuru iespējamu interešu konfliktu informēt vadītāju – galveno redaktoru vai viņa vietnieku).

Nav attaisnojama neobjektivitāte, neprecizitāte vai paviršība notikumu atspoguļošanā.

Galvenais uzdevums ir piedāvāt lasītājam patiesu, ticamu un saistošu informāciju, precīzi atspoguļojot visus faktus un notikumus un publicējot tikai pārbaudītu informāciju.

Rakstot vienmēr jācenšas sasniegt objektivitāti un nodrošināt visu notikumā vai procesā iesaistīto svarīgo pušu uzskatus&viedokļus.

Žurnālists (-te) nodala ziņas no personīgā viedokļa paušanas. Ziņām jābūt brīvām no jebkādiem žurnālista (-tes) aizspriedumiem un jāatspoguļo visi aprakstītā jautājuma aspekti.

Žurnālistam (-ei) ir tiesības paust savu viedokli “Dobeles Balss” žurnāla un ziņu vietnes viedokļu lapās un  personīgajos blogos. Protams, ka žurnālists (-te) drīkst sacerēt arī komentārus, kas ir viņa (-as) profesionāli pārspriedumi par iztirzāto tematu un tā diskursu sabiedrībā (ar galvenā redaktora akceptu).

Žurnālists (-te) nedrīkst tieši vainot nevienu likumpārkāpumos vai noziegumos, ja nav būtisku pierādījumu vai nav stājies spēkā tiesas spriedums (arī citātos ne).

Žurnālistam (-tei) jābūt kritiskam (-ai) pret visa veida informāciju.

Visas aktivitātes jāvērš uz lasītāju interesēm, jo mūsu Redakcijas nostāja ir “Ar abām rokām novadnieku pusē!”

III daļa. Izvairīšanās no interešu konfliktiem

Aizliegts pieņemt dāvanas (izņemot t. s. prezentreklāmas niekus), naudu, ziedojumus, jebkāda veida pakalpojumus no saviem informācijas avotiem. Žurnālisti (-tes) drīkst doties apmaksātos (ES institūciju organizētajos, pašvaldības pieredzes apmaiņu vai citu) braucienos, zināmos gadījumos redakcija drīkst pieņemt apmaksāta ceļojuma piedāvājumus, ja tie nerada konfliktu starp žurnālista (-tes) pienākumu objektīvi atspoguļot sabiedrībai svarīgus notikumus un ceļojuma apmaksātāja interesēm. Katrs šāds gadījums ir iepriekš jāakceptē tiešajam vadītājam, ta sir galvenajam redaktoram vai tā vietniekam, un rakstā, kas top apmaksāta ceļojuma rezultātā, ir skaidri jānorāda, kas ceļojumu ir finansējis.

Par iespējamiem tiešas uzpirkšanas gadījumiem jāinformē savs tiešais vadītājs.

Žurnālista (-tes) līdzdalība profesionālos konkursos ir apsveicama, jo vairo mediju zīmola vērtību un motivē tā darbiniekus strādāt labāk un efektīvāk. Ja darbinieks (-ce) pats (-i) izvirza sevi dalībai konkursā, pieteikums iepriekš jāsaskaņo ar medija galveno redaktoru.

Žurnālista (-tes) ienākumu avots ir viņa gabaldarba atalgojums medija projektos. Informācijas publicēšana/noklusēšana, lai gūtu peļņu no ārpus SIA struktūrām vai privātpersonām, ir kategoriski aizliegta.

Žurnālists (-te) var publicēties citos izdevumos ārpus SIA “Dobeles Balss mediji” finansētajiem masu medijiem, projektos un nodarbēs tikai ar ikreizēju mutisku galvenā redaktora piekrišanu.

Reklāmraksti un redakcijas materiāls vienmēr ir strikti nodalīts.

Jāatturas rakstīt par uzņēmumiem, kuru akcijas žurnālistam (-tei) un viņa (-as) ģimenes locekļiem pieder, lai nenonāktu interešu konfliktā, un jāinformē par to savs tiešais vadītājs. Žurnālistam (-tei) un viņa (-as) darba devējiem personīgā dzīve jāveido tā, lai viņi būtu pasargāti no reāliem un iespējamiem interešu konfliktiem.

Aizliegts izmantot savu statusu Redakcijā personīgās interesēs.

Atļauts sadarboties ar citiem medijiem, ja par to ir informēts galvenais redaktors un ja tas vairo medija atpazīstamību vai arī tas notiek reģionālo sadarbības projektu ietvaros.

Žurnālistam (-tei) un galvenajam redaktoram jābūt politiski neitrāliem. Viņi drīkst būt kādas partijas pasīvi biedri, bet nedrīkst ieņemt vēlētu vai apmaksātu amatu kādā partijā, jo šāda piederība var izraisīt jautājumus par žurnālista (-tes) neatkarību.

Žurnālists (-te) un galvenais redaktors nedrīkst kandidēt jebkurās Saeimas, Eiroparlamenta vai Pašvaldību vēlēšanās.

IV daļa. Komunikācija ar avotiem

Žurnālists (-te) parasti nelieto anonīmus avotus, taču viņš/viņa vienmēr un konsekventi aizsargā avota anonimitāti un to neizpauž bez avota piekrišanas. Žurnālistam (-tei) jāatklāj anonīmā avota identitāte galvenajam redaktoram.

Plaģiātisms ir negodīga un nepieņemama rīcība.

Žurnālists (-te) informācijas vākšanā lieto tikai un vienīgi godīgas metodes. Atkāpes no šī principa pieļaujamas izņēmuma gadījumos, kad runa ir par nozieguma novēršanu vai atklāšanu un sabiedriskais labums no šī principa pārkāpšanas ir būtisks. Atkāpes no šī principa pieļaujamas tikai ar galvenā redaktora akceptu un skaidri nosakot žurnālista (-tes) rīcības robežas.

Žurnālists (-te) nevar dot solījumus, kurus viņš/viņa nevar turēt. Žurnālists (-te) nesola un nemaksā par informāciju, izņēmuma gadījums var būt, ja Redakcija maksā ekspertiem par īpaši veiktu analīzi vai informācijas datubāzēm.

Žurnālists (-te) neatrāda savus rakstus avotiem pirms publicēšanas. Izņēmuma gadījumā var tikt nosūtīts avota teiktais (bet ne viss materiāls), un arī tikai lai izlabotu faktus vai precizētu būtiskas detaļas, piemēram, lai sacerētu fotoattēlu parakstus.

V daļa. Precizitāte

Nav pieņemami komentāri, kuros paustie viedokļi balstās uz apzināti sagrozītiem, noklusētiem vai nepatiesiem faktiem.

Nav pieļaujams izplatīt neoficiālu informāciju, kas ietekmē cilvēka godu&reputāciju, neļaujot viņam aizstāvēties.

Žurnālista (-tes) pienākums ir respektēt līdzcilvēku privātās dzīves neaizskaramību, izņemot gadījumus, kad aprakstāmās personas darbības nonāk pretrunā ar likumu vai vispārpieņemtām sabiedrības normām.

Žurnālists (-te) ir atbildīgs (-a) par kvalitatīvu darba izpildi; ja neapzināti pieļautas kļūdas, žurnālista (-tes) pienākums ir tās atzīt un noteikti publicēt kļūdu labojumu vai precizējumu.

VI daļa. Izdevniecībā, Redakcijā un ārpus tās

Redakcijas darbiniekam (-cei) ir pienākums atcerēties, ka arī ārpus darba brīvajā laikā vai atvaļinājumā viņš (-a) ir redakcijas darbinieks un reprezentē attiecīgo mediju.

Redakcijas darbiniekam (-cei) ir pienākums būt izpalīdzīgam (-ai) un ieinteresētam (-ai) kolēģim (-ei) mūsu nelielajā kolektīvā.

Redakcijas darbiniekam (-cei) jāciena savs un citu darbs.

Ir atļauts izmantot citu personu publikācijas un iegūto informāciju, taču nekad neuzdot to par savu nopelnu.

Vienmēr jānorāda informācijas avots, izņemot gadījumus, ja žurnālists (-te) informāciju ieguvis (-usi) pats (-i) vai bijis (-usi) tās aculiecinieks (-ce).